Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica, prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
1.6.2023. | 09:35
SBOnline
Pregleda: 1317
Arhivska fotografija
(FOTO: )
Slavonskobrodska saborska zastupnica Marina Opačak Bilić govorila je jučer u Hrvatskom saboru na temu odnosa države prema roditeljima čija djeca tj. njihove dijagnoze zahtijevaju provođenje liječenja ili rehabilitacije izvan mjesta prebivališta što za njihove roditelje uz sve s čime se u tim trenutcima moraju nositi - predstavlja i trošak koji izuzetno teško mogu podnijeti.
"Država bi svojim malim ulogom mogla pridonijeti olakšavanju situacije u kojoj su se našli roditelji koji iz krajeva cijele Hrvatske, dovode svoju djecu na liječenje u veće gradove, a kojima kroz zdravstveno osiguranje nisu pokriveni troškovi smještaja tijekom trajanja liječenja njihove djece i kojima stavka i pronalaska i plaćanja smještaja osim što stvara dodatni stres, stvara i trošak s kojim se ne mogu nositi i to u trenutcima dok su suočeni s brigom o zdravlju djeteta.
Znamo kolike su cijene noćenja i mjesečnih najmova u glavnom gradu, nažalost velik broj hrvatskih obitelji živi u riziku od siromaštva pa im je u ovakvim situacijama nemoguće financirati smještaj na liječenju izvan mjesta prebivališta i uz to ispuniti sve ostale financijske zahtjeve koje bolest donosi.
Naime, postojeći pravilnik koji određuje I propisuje roditelji djece s kojim dijagnozama i do koje dobi ostvaruju ovo pravo, zapravo ne uključuje dovoljno široko ona stanja u kojima potreba za ostvarivanjem prava jednako tako postoji i prečesto imamo situacije različitih dijagnoza koje nisu obuhvaćene pravilnikom a koje zahtijevaju liječenje u većim bolnicama samim time zahtijevaju i boravak roditelja izvan mj. prebivališta, vjerujem i očekujem da će za ovo pitanje biti sluha te da ćemo i na ovom pitanju pokazati da jesmo socijalna država kako između ostalog piše i u Ustavu naše republike.
Trenutno ovakav vid usluge U Hrvatskoj već dugi niz godina ustupa i pruža nekoliko Udruga - što nam govori da potreba postoji ali kako i iz tih istih udruga poručuju potrebe su znatno veće od njihovih kapaciteta a i većina nas je mogla često vidjeti da roditelji putem društvenih mreža traže i mole za dobru volju građana koji bi im ustupili prazni stan za boravak u Zagrebu za vrijeme trajanja liječenja.
Svaka pohvala hvalevrijednom angažmanu ovih udruga koje su izuzetno pomogle i dan danas pomažu mnogima no ovo je jedno od pitanja kada se država treba uključiti i preuzeti ulogu - jer ne možemo se baš uvijek oslanjati samo na to da u Hrvatskoj ima dovoljno velikodušnih ljudi koji će priteći u pomoć i koji će se angažirati.
Dakle, vrlo lako i jednostavno, bez pretjeranih troškova za naš proračun, uz samo malo dobre volje, država se može uključiti tako da se stave u funkciju, to jest da se u ovu svrhu ustupe na korištenje državni stanovi koji zjape prazni, a trenutno ih je više od 600 koji stoje neiskorišteni i nadam se kako će nadležni prepoznati ovaj prijedlog i staviti od njih 600 bar 5 ili 10 u ovu korisnu- najkorisniju funkciju. Doista uz samo malo dobre volje te uz minimalne troškove koji su potrebni za administrativni angažman vođenja evidencije najava, prijava i odjava boravka u tim prostorima, te za režijske troškove za što zasigurno prostora u našem proračunu ima. Ako se za 2/3 zastupnika mogu plaćati i najmovi i režijski troškovi, mislim da možemo kao država podnijeti i predloženo", kazala je Opačak-Bilić.