Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da SB Online i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica, prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
Obitelj iz Ukrajine u Lipiku
(FOTO: Lipički kompas)
U društvu predsjednice Udruge ukrajinsko-hrvatskoga prijateljstva Irine Matijević posjetili smo Ukrajinku Olenu Žurenkovu koja je sa svojom obitelji utočište iz ratom razorene Ukrajine pronašla u Lipiku.
U bijegu iz Ukrajine, obitelj Žurenkov u našu je zemlju stigla u travnju prošle godine. Smještaj su prvotno pronašli u Novskoj i tih dana nisu puno znali o Hrvatskoj. Njezina obitelj, uključujući kćer Alinu i sina Artema, u izbjeglištvo je otišla samo s jednim koferom. Nisu imali odjeće ni hrane te je bilo potrebno odmah pronaći posao kako bi se uzdržavali. Olena je medicinska sestra, ali zbog jezičnih poteškoća, posao nije mogla pronaći u struci. Stoga se zaposlila u kafiću na željezničkoj stanici u Novskoj. Čak je i Alina putovala svakodnevno vlakom na studij u Zagreb. Zahvaljujući programu razmjene studenata mogla je studirati na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu, a kasnije je uspjela pronaći i malenu sobu u Zagrebu kako ne bi svaki dan morala putovati. U međuvremenu se vratila na svoj matični fakultet u Dnjipru.
Zahvalni za sigurnost i podršku koju su dobili
Unatoč izazovima, Olena i njena obitelj zahvalni su za sigurnost i podršku koju su dobili u Hrvatskoj. Tako su, uz pomoć Udruge ukrajinsko-hrvatskog prijateljstva i Civilne zaštite, uspjeli brzo pronaći smještaj i posao u Lipiku. Smješteni su u privatnom aranžmanu u Starčevićevoj ulici, a Olena sada radi u programu "Zaželi", brinući se za starije žene i povezujući se s njima. Izuzetno je zadovoljna svojim poslom i toplim odnosima koje je uspostavila sa ženama za koje skrbi. Kada je prvi put stigla, suočila se s poteškoćama zbog jezične barijere i kulturnih razlika, ali se ustrajno borila i naposljetku se snašla u našoj sredini.
Iako je Lipik malen grad u usporedbi s Oleninim rodnim gradom Zaporižyam, koji ima milijunsku populaciju i u kojem je čak smještena atomska elektrana, ljubaznost i velikodušnost Lipičana ostavili su veliki utjecaj na Oleninu obitelj. Predsjednica Udruge ukrajinsko-hrvatskog prijateljstva, Irina Matijević, obećala im je sigurnost u Hrvatskoj i svoje je obećanje održala.
Oleninin desetogodišnji sin Artem, koji bi trebao pohađati četvrti razred, trenutno pohađa treći razred osnovne škole u Lipiku i sprijateljio se s razrednim kolegama. Unatoč jezičnoj barijeri, brzo je naučio hrvatski i čak putem online nastave pohađa paralelno ukrajinski program za učenike četvrtih razreda. Olenin suprug je liječnik koji trenutno kao kirurg služi u medicinskom sanitetu na prvoj crti i čuju se tek povremeno.
Tijekom našeg razgovora, Olena je pohvalila zdravstvenu skrb koju imaju kao izbjeglice u Hrvatskoj, a pohvalila je i podršku koju je dobila od Hrvatskog Crvenog križa i lokalne samouprave. Stvorila je bliske odnose s drugim Ukrajincima koji također žive u Lipiku, ali ona i njezina obitelj najzahvalniji su za dobrodošlicu i potporu koju su pronašli u Hrvatskoj i Lipiku. Artem čak ima kućnog ljubimca, hrčka, koji je postao voljeni član njihova novog doma.
Humanitarna crta Udruge ukrajinsko-hrvatskog prijateljstva
U pozadini ove teške životne priče obitelji Žurenkov, provlači se humanitarna crta Udruge ukrajinsko-hrvatskog prijateljstva i njezine predsjednice. Ne samo da su pružili sigurnost i utočište izbjeglicama iz Ukrajine, već i različite oblike podrške u njihovim svakodnevnim životima. Zgodno je napomenuti i to kako ova vrijedna Udruga promiče kulturu i tradiciju Ukrajine u Hrvatskoj te na taj način također pomaže u integraciji izbjeglica u novom okruženju.
izvor: compas.com.hr