U prostorijama slavonskobrodskog SDP-a, predsjednik SDP-a Slavonski Brod - Anto Ravlić otvorio je danas konferenciju za medije 'Sunčano naselje u Slavonskom Brodu od ideje do ostvarenja'
Gosti u slavonskobrodskom SDP-u danas popodne bili su Milorad Dokić dipl.ing.arh., ovl. arh. i red.prof.art. Ljubomir Miščević dipl. ing. arh, ovl. arh. i urb.
"Povod današnjeg dolaska u Sl. Brod je početak projekta koji je nastao 1988., a on se zove 'Eksperimentalni razvojni projekt za korištenje sunčeve i drugih obnovljivih izvora energije. On je prikupio više od 50-tak najznačajnijih instituta i naučnika iz bivše države. Taj projekt je prijavljen u UNESCO, i on tamo dan danas stoji u bazi podataka. Rat je, nažalost, zaustavio sve aktivnosti. U naselju Glogovica su napravljene zgrade koje nemaju veze sa sunčanom arhitekturom, jer projekt nije krenuo. On je osmišljen ali nije krenuo, ljudi su tamo radili svoje domove kako su znali i umjeli. Ima još oko 40-tak slobodnih placeva gdje bi se mogle raditi te sunčane kuče, po najnovijoj tehnologiji", kazao je Milorad Dokić.

"Htio sam da se napravi dosta kuća, da one budu što jeftinije, i da bude najmodernija tehnologija. U vrijeme kada smo mi to radili bila je predviđena jedna kuća koja je bila energetski autonomna. Vidimo da resursi nisu na raspolaganju, i električna energija je skupa, bavljenje obnovljivim izvorima energije to je imperativ da napravimo humana naselja i da riješimo probleme što se tiče energije. Ove 'prljave tehnologije' , atomska energija ona nema zamjenu, ali morat ćemo koristiti obnovljive izvore energije", dodao je Dokić.
Milorad Dokić dipl.ing.arh., ovl. arh
"Puno toga nije bilo 1988. godine, ja ću pokazivati naselja koja su projektirana prije, primjer sunčani gradu u Zaprešiću, tek sad to postaje aktualno a 2022. godine smo to projektirali. Važno je znati Skupština Sl. Broda je taj projekt prihvatila ali se nije moglo ići u realizaciju, jer je dvije godine nakon počeo Domovinski rat. Sada kada imamo Fondove i zeleni plan Europske unije, sada se to zelenilo prizemljilo i definitivno je pravi trenutak da se obnovi pokretanje ovog sjajnog projekta. Postoji prostor, to je gradska prostor, njega treba redizajnirati, vidjeti što je to. Slavonski Brod je jedinstven slučaj s takvim projektom, kojeg baštini od 88 godine prošlog stoljeća, kojeg je inicirao kolega Dokić uz sve institucije", kazao je Ljubomir Miščević dipl. ing. arh, ovl. arh. i urb.
"Ono što bi mogao raditi Đuro Đaković, to su definitivno konstrukcije. Može se govoriti o čeličnoj konstrukciji. Pitanje je cijena, ali mi imamo slavonski hrast, to mogu biti racionalne gradnje. Uvijek negdje treba topla voda, a mi smo tu da otkrivamo toplu vodu. Parcela je gradska, neiskorištena u potpunosti. Plan postoji, Grad Sl. Brod ga je donio. Uvjereni smo da je danas trenutak da se krene, Grad treba napraviti prijavu, negdje se ta sredstva mogu pronaći, kazao je Miščević.
Ljubomir Miščević dipl. ing. arh, ovl. arh. i urb.
