Stalo nam je do Vaše privatnosti i do boljeg korisničkog iskustva. Budući da SB Online i njegovi partneri koriste kolačiće, dužni smo Vas na to upozoriti i zatražiti Vašu privolu. Više o kolačićima pročitajte ovdje: Pravila privatnosti. Pročitajte i Uvjete korištenja. Nastavkom korištenja ovih stranica, prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja.
Što su kolačići i zašto ih koristimo?
Kolačići su male računalne datoteke koje program šalje Vašem pregledniku. Služe nam da omogućimo korisnicima sigurno pretraživanje našeg sadržaja (zaštita od spama), sudjelovanje u anketama, komentiranje itd. Također, koristimo kolačiće naših partnera za vođenje statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Naši kolačići su potpuno bezopasni za Vaš uređaj, možete ih lako obrisati u bilo kojem trenutku.
Ako prihvaćate naša Pravila privatnosti i Uvjete korištenja, kliknite "Prihvaćam" i nastavite uživati u sadržaju. Ako, pak, ne prihvaćate, onda nemojte koristiti ove stranice.
15.11.2020. | 19:27
Kristina Šimić
Pregleda: 1200
FOTO: SB Online
Bernard Kaić, zagrebački epidemiolog jučer je gostujući u emisiji Radio Sljemena odgovarao na pitanja kako se trebaju ponašati zaraženi koronavirusom koji žive u zgradama.
"Svatko tko je bolestan pa se kod kuće liječi jednostavno mora znati da, kada izlazi jer je nužno izaći, treba oprati ili dezinficirati ruke prije izlaska, staviti masku i proći normalno kroz zgradu, da ne ostavlja nigdje svoje sline i šmrklje, da budem slikovit. Ako ne ostavi svoje sline i šmrklje po stubištu i liftu, neće nikoga zaraziti.
S druge strane, tu postoji osim bolesnika i odgovornost ostalih, da ako slučajno i je ostavio svoje sline i šmrklje, da ih ne pipkaju, da ne guraju prste u oči i nos, nego da i oni paze, da malo češće prebrišu sredstvima za čišćenje stvari koje se najčešće dodiruju u zgradi, rukohvate, kvake, tipke od svjetla, tipke u liftovima. Ako ih i moraju pipkati, neka operu ruke prije nego što diraju lice.
Preporuka je i da se u liftu istovremeno ne voze osobe iz različitih kućanstava”, objasnio je Kaić slikovito u jučerašnjoj emisiji.
Napominjemo kako Hrvatski zavod za javno zdravstvo navodi da Covid-19 može preživjeti na površinama različitih materijala najmanje 2-3 dana, a površine potencijalno kontaminirane virusom Covid-19 treba očistiti.
Neutralni deterdžent i voda dovoljni su za generalno čišćenje iz predostrožnosti, a prikom čišćenja potrebno je nositi kiruršku masku i rukavice te izbjegavati dodirivanje očiju i lica tijekom čišćenja.